شهر قرآن

راهی برای نزدیک تر شدن با قرآن

شهر قرآن

راهی برای نزدیک تر شدن با قرآن

پیامبر اکرم حضرت محمد (ص) فرمودند : دوست داشتم که سوره یاسین در قلب هر یک از افراد امت من جای گیرد :

موزیک پلیر

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
آخرین نظرات

 (1/100164183)

پرسش:سلام علیکم.خسته نباشید من دانشجوی مقطع کارشناسی هستم.سعی کردم در مورد دینم بصیرت پیدا کنم که در این رابطه با حجم زیادی از سوالات در ذهنم مواجه شدم.می خواستم بدونم کشف اقای راشد خلیفه که در مورد حروف مقطعه قران انتشار داده است از لحاظ علما و مراجع صحت ان به اثبات رسیده است؟خواهشمندم منو راهنمایی کنید .

 

پاسخ:

در باب ادّعاهای راشد خلیفه اختلاف نظرهای جدّی وجود دارد. برخی ها اصل مبنای او را قبول دارند ولی معتقدند که او در برخی شمارشها یا تطبیقها دچار اشتباه شده است. امّا برخی دیگر روش او را کاملاً زیر سوال برده و کار او را غیر منطقی دانسته اند؛ حتّی برخی ادّعا نموده اند که او تحت تأثیر افکار بهائیّت بوده است. چون مبنای کار او بر عدد نوزده است، و عدد نوزده در نزد بهائیان از یک نحوه قداست برخوردار است.

به نظر بنده، اصل این مطلب که یک سری روابط عددی در بین آیات و سور و کلمات قرآن وجود دارد، قابل انکار نیست؛ چون با تفحصّ در آیات و سور به راحتی می توان صحّت این مطلب را متوجّه شد. امروزه با نرم افزرهای قرآنی به راحتی می توان کلمات و حروف سوره ها را شمارش نمود؛ که این نرم افزارها در اختیار رشاد خلیفه نبوده است. رایانه های زمان او نیز خیلی خیلی ابتدایی بوده اند. پس اصل این ادّعا که در قران کریم چنین روابط ریاضی وجود دارد قابل قبول است. امّا هنوز کسی نتوانسته است تمام این روابط را در ضمن یک یا چند فرمول کلّی بیان کند. البته تحقیقات نیز در این باب زیاد نیست؛ و اکثر تحقیقات انجام گرفته نیز سطحی و بعضاً نادرست بوده اند. در برخی آمارگیری های راشد خلیفه نیز اشتباهاتی وجود دارد.

بنده شخصاً برخی از روابط عددی موجود در آیات و سور را بررسی نموده و صحّتش را یقین کرده ام که ذیلاً آن موارد را ذکر می کنم. البته همه ی اینها از کشفیّات راشد خلیفه نیست، بلکه برخی را دیگران گفته اند، و برخی را هم خود بنده به دست آورده ام.

1ـ رابطه ی عدد شش و هفت در قرآن

عدد سبع در قرآن، شش بار در مورد طبقات آسمان به کار رفته است. و در آیات آمده که آسمانها و زمین در شش روز خلق شده اند. و جالب اینجاست؛ در آیاتی که از شش روز سخن گفته اند، سخنی از عدد هفت نیست. از آنجا که بین سبع سموات و خلقت سموات در شش روز رابطه هست، لذا این آمار معنی دار است. همچنین عدد ستة (شش) در قرآن، هفت بار آمده است؛ که همگی در مورد خلقت آسمان می باشند.

2ـ تعداد واژه ی سماء با مشتقّاتش به معنی آسمان، 308 بار در قرآن آمده است؛ که از مضربهای عدد 7 می باشد. و می دانیم که آسمان در قرآن، هفت طبقه است.

3ـ « ثمن» به معنی هشت، با مشتقّاتش مثل الثمن و ثامن و ثمانی و ثمانین و ثمانیة جمعاً هشت بار در قرآن تکرار شده است.

4ـ در آیات آمده که برای شما، هشت زوج انعام (چهار پایان) آفریدیم. انعام (چهارپا) با مشتقّاتش، 32 بار در قرآن آمده است؛ که به تعداد پاهای هشت گونه چهار پا است؛ یعنی خدا هشت گونه چهار پا را مطرح نموده و و لفظ «چهار پا» را 32 بار ذکر کرده که به تعداد پاهای همان هشت گونه است.

5ـ در قرآن آمده که اگر می توانید، 10 سوره مثل سوره های قرآن بیاورید. از طرف دیگر، لفظ « سورة» با مشتقّاتش، در قرآن، 10 بار آمده است.

6ـ المحیض 3 بار در قرآن آمده که در حکم فقهی حیض نیز حدّ اقلّ ایّام حیض، 3 روز می باشد.

7ـ واژه «یوم» به صورت مفرد و بدون اضافه به چیزی، 365 بار در قرآن آمده است که به تعداد ایّام سال شمسی است.

8ـ واژه شهر به معنی ماه، به صورت مفرد، 12 بار در قران آمده است به تعداد ماههای سال. همچنین در آیه ی 36 توبه آمده که تعداد ماهها نزد خدا 12 است. و قرآن هم علم خداست؛ و علم خدا مِن عند الله است.

9ـ در روایات، از امام با عنوان میزان اعمال یاد شده است؛ چرا که کارش، گسترش عدل و قسط می باشد. و در قرآن کریم، واژه ی میزان و مشتقّاتش به علاوه ی قسطاس به معنی میزان، جمعاً 12 بار آمده است. لفظ امام نیز با مشتقّاتش 12 بار در قرآن ذکر شده است. و در روایت نبوی ـ که هم شیعه و هم سنّی نقل نموده اند ـ آمده که خلفای من، 12 نفر خواهند بود.

10ـ در قرآن کریم آمده است: « ... رفیع الدرجات ... »(غافر:15)؛ یعنی دارنده ی بالاترین درجه. از نظر ریاضی، بالاترین درجه، 360 درجه است؛ که یک دور کامل دایره است. در حساب ابجد، می دانیم که برای هر حرفی، عددی بیان شده است؛ و جالب اینجاست که عدد ابجدی «رفیع الدرجات» دقیقاً 360 است.

11ـ در قرآن کریم 114 سوره است که همگی با بسم الله الرّحمن الرّحیم شروع می شوند جز سوره ی توبه (سوره ی نهم قرآن). در عوض، در آیه ی سی ام سوره ی النمل (سوره ای بیست و هفتم قرآن) یک «بسم الله الرّحمن الرّحیم» اضافه شده است. این«بسم الله الرّحمن الرّحیم» دوم نمل در واقع، آغاز نامه ی حضرت سلیمان(ع) به بلقیس، ملکه ی سباء است، که خورشید پرست بود. این نامه یک خطّ بیش نیست. حضرت سلیمان فرموده اند: « إِنَّهُ مِنْ سُلَیْمانَ وَ إِنَّهُ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم‏؛ أَلاَّ تَعْلُوا عَلَیَّ وَ أْتُونی‏ مُسْلِمین ـــ این نامه از سلیمان است، و چنین مى‏باشد: به نام خداوند رحمان و رحیم؛ و اینکه نسبت به من برترى‏جویى نکنید، و بسوى من آیید در حالى که تسلیم حقّ هستید!» همین یک خطّ در حقیقت، همان پیام سوره ی توبه است که«بسم الله الرّحمن الرّحیم» ندارد.

از همینجا برخی حدس زده اند که باید بین «بسم الله الرّحمن الرّحیم» و سوره توبه و سوره ی نمل یک نحو ارتباط وجود داشته باشد؛ و برخی ارتباطات نیز کشف شده اند که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

الف: اگر به سوره ی توبه، شماره ی یک را بدهیم و به سوره ی بعدی شماره ی دو و همینطور پیش رویم، سوره ی نمل، سوره ی نوزدهم خواهد شد.

ب: تعداد حروف «بسم الله الرّحمن الرّحیم» نوزده حرف است. تعداد سوره ها جمعاً 114 است؛ که مضربی از 19 می باشد؛ یعنی 19 ضرب در 6 می شود 114. پس اگر آن «بسم الله الرّحمن الرّحیم» اضافی در سوره ی نمل نبود، این آمار درست نمی شد.

ج: «بسم الله الرّحمن الرّحیم» اضافی در آیه ی 30 نمل است؛ و خود سوره ی نمل، سوره ی 27 است. مجموع این دو عدد، 57 می باشد که مضربی از عدد 19 می باشد؛ یعنی 19 ضرب در 3 می شود 57.

د: اگر تعداد «بسم الله الرّحمن الرّحیم» در قرآن، یعنی عدد 114 را با عدد 27 یعنی شماره ی سوره ی نمل ـ که بسم الله اضافه دارد ـ را جمع نموده و مجموع آن را با شماره ی سوره توبه، یعنی عدد 9 جمع کنیم، حاصل جمع می شود عدد 171 که آن نیز مضربی از 19 است؛ یعنی 19 ضرب در 9.

12ـ اولین سوره ای که نازل شده است سوره علق می باشد، که نوزدهمین سوره از آخر قرآن است.

13ـ سوره علق 19 آیه دارد.

14ـ سوره قاف که با حرف ق شروع می شود شامل 57 حرف ق است؛ که مضربی از 19 می باشد.

15ـ سوره شور ی نیز با « حم عسق» شروع می شود؛ یعنی ق از حروف مقطعه ی آن هم هست. جالب اینکه حرف ق در این سوره هم 57 بار تکرار شده است.

توجّه:

روش شمارش حرف در سوره ها چنین است که ابتدا کلّ سوره را از نرم افزار کپی نموده در فایل ورد قرار می دهید و با ابزار جستجوی واژه که در ورد وجود دارد، حرف ق را جستجو می کنید.

16ـ تعداد ق در این دو سوره ـ که داری حرف مقطع ق هستند ـ برابر است با 114 مورد که برابر است با سوره های قرآن؛ که خود 114 هم از مضارب 19 است.

17ـ سوره قلم با حرف مقطعه ی « ن » آغاز می شود ، این سوره ظاهراً 132 « ن » دارد ولی از آنجا که هنگام خواندن «ن» که در ابتدای سوره است، آن را « نون» می خوانند، در واقع این سوره 133 «ن» دارد؛ که مضربی از عدد 19 است؛ یعنی ( 7×19).

چاپ اين صفحه

نظرات  (۰)

با نظر دادن در این مطلب به عنوان اولین نظر ده این مطلب جهت رفع مشکلات و پیشرفت وبلاگ شهر قرآن قدمی بردارید
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی