شهر قرآن

راهی برای نزدیک تر شدن با قرآن

شهر قرآن

راهی برای نزدیک تر شدن با قرآن

پیامبر اکرم حضرت محمد (ص) فرمودند : دوست داشتم که سوره یاسین در قلب هر یک از افراد امت من جای گیرد :

موزیک پلیر

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
آخرین نظرات

آفرینش انسان از منى

قرآن کریم در چند مورد سخن از «منى» می گوید و خلقت انسان را از آن می داند:
«أَفَرَأَیْتُمْ ما تُمْنُونَ أَأَنْتُمْ تَخْلُقُونَهُ أَمْ نَحْنُ الْخالِقُون «1» «آیا آنچه را [که به صورت منی] فرومی ریزید دیده اید؟ آیا شما آن را خلق می کنید یا ما آفریننده ایم.»
«وَ أَنَّهُ خَلَقَ الزَّوْجَیْنِ الذَّکَرَ وَ الْأُنْثی مِنْ نُطْفَةٍ إِذا تُمْنی «2» «و هم اوست که دو نوع می آفریند: نر و ماده از نطفه اى چون فروریخته شود.»
«أَ لَمْ یَکُ نُطْفَةً مِنْ مَنِیٍّ یُمْنی «3» «مگر او [قبلا] نطفه اى از منى نبود که ریخته می شود؟»
تذکر: آیاتى که در بحث «خلقت انسان از آب» مورد استناد قرار می گیرد، بنا بر یک تفسیر نظر به منى دارد، پس آن آیات نیز می تواند در اینجا مورد استناد قرار گیرد. آیات مورد نظر عبارتند از: «وَ جَعَلْنا مِنَ الْماءِ کُلَّ شَیْ‏ءٍ حَیٍّ...» انبیاء/ 30- «وَ اللَّهُ خَلَقَ کُلَّ دَابَّةٍ مِنْ ماءٍ...» نور/ 45- «وَ هُوَ الَّذی خَلَقَ مِنَ الْماءِ بَشَراً...» فرقان/ 54-  «ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِنْ سُلالَةٍ مِنْ ماءٍ مَهینٍ» سجده/ 8- «أَ لَمْ نَخْلُقْکُمْ مِنْ ماءٍ مَهینٍ» مرسلات/ 20- «خُلِق من ماء دافقٍ» طارق/ 6.

منى در لغت:
راغب اصفهانى منى را به معناى تقدیر (اندازه زدن) می داند. و آیات فوق را به معناى تقدیر کردن الهى می داند. «4» صاحب مقاییس اللغه نیز اصل کلمه را از تقدیر می داند و معتقد است منى انسان را منى گویند چون که خلقت انسان از آن مقدر می شود.
امّا صاحب التحقیق می گوید: اصل واژه منى به معنى آرزو و درخواست بدست آوردن چیزى همراه با تقدیر است. و به منى انسان نیز منى گویند چون ظهور شهوت انسان (خواستن و آرزوى چیزى) است. «5» کلمه منى مکرر در لغت در مورد «ماء الرجل» (آب مرد) به کار رفته است امّا در مورد زن به کار نرفته است مگر در التحقیق که در قسمت اظهار نظر نویسنده در زیر کلمه نطفة «6» «منى مرد و زن» استعمال کرده اند امّا از آنجا که ایشان از لغویین معاصرند و این معنا در لغات قدیمى به کار نرفته پس در مورد قرآن قابل قبول نیست

منى از نظر علم پزشکى:
از نظر اصطلاحى به مایعى که از مردان در هنگام نزدیکى (یا انزال) خارج می شود منى گویند که معمولا حاوى 200 تا 300 میلیون اسپرماتوزئید است. «7» گاهى به نطفه مرد (اسپرماتوزئید) کرمک نیز گفته می شود. این اسپرم‏ها در طول مجارى منى ساز بیضه که چندین متر است ساخته و پرداخته و بتدریج براى خروج تکامل می یابند.
کرمک ها دراز هستند و طول آنها 10- 100 مو (هر مو یک میلیونیم متر است) می باشند.
داراى سر و گردن و یک دم بسیار متحرک که با آن در هر ثانیه می توانند 14- 23 میکرون حرکت نمایند.
کرمک ها (اسپرم‏ها) در مهبل زن ریخته می شود. به عبارت دیگر، کرمک ها به وسیله جهش‏هاى مخصوص آلت به طرف دهانه رحم پرتاب می شوند. کرمک ها با مقدارى از ترشحات نامبرده (مذى- وذى، ترشحات غده هاى پروستات و غدد داخلى) در مهبل می ماند. قسمت اعظم آنها از مخاط مهبل جذب شده وارد دستگاه گردش خون گردیده و طراوت و تازگى خاصى به زن می دهد. بسیارى از کرمک ها نیز به طرف سوراخ بسیار تنگ دهانه رحم هجوم می آورند. این سوراخ که به اندازه چشم سوزنى است همیشه مملو از ترشحى است که اجازه ورود بسیارى از جنبندگان و موجودات ذرّه بینى را به رحم‏ نمی دهد. ولى نسبت به کرمک ها خاصیت «شیمو تاکسى» مثبت از طرف مهبل و منفى از داخل رحم دارد. یعنى وقتى کرمک ها در مهبل هستند آنها را به داخل رحم می کشاند و هنگامى که در رحم هستند آنها را از خود دور می سازد.
رحم که پشت مثانه راست روده قرار گرفته، جسمى است گوشتى و تو خالى تقریبا به اندازه یک گردو، یک سوراخ از جلو دارد. که به مهبل باز می شود و دو سوراخ در دو زاویه فوقانى، طرفى که به لوله هاى رحم بازمی گردد. لوله هاى رحم 10- 14 سانتی متر طول دارند و سر تقریبا آزادشان مجاور تخمدان هاست. کرمک ها از رحم به طرف لوله می روند و با سرعت 11 میلی متر در ساعت در مدت 4 ساعت به وصال تخمک (که در لوله رحم قرار گرفته است) می رسند. «8» و «9» اسپرم‏ها که همراه با مایعى لزج از مجراى تناسلى مرد خارج می شوند در مجراى تناسلى (مهبل) زن ریخته می شوند. و فقط 300 تا 500 عدد آن به ناحیه بارورى می رسند.
و فقط یکى از آنها براى بارورى مورد نیاز است. اسپرماتوزئیدها به سرعت از مهبل وارد زهدان و متعاقبا وارد لوله هاى زهدانى می گردد. «10»
دکتر دیاب و قرقوز این جریان را این گونه تشریح می کنند:
«کاروان داماد (اسپرم‏ها) مسابقه هیجان انگیزى است که بین حدود 500 میلیون اسپرماتوزئید برگزار می گردد. این مسابقه از مهبل زن شروع و با رسیدن اسپرم‏ها به تخمک (اوول زن) ختم نمی شود. بلکه با شکافتن جداره شفاف تخمک به وسیله یکى از اسپرم‏ها به پایان می رسد. زیرا ممکن است دهها اسپرم به تخمک برسند ولى تنها یکى از آنها موفق به عبور از دیواره تخمک گردد.» «11»
مسئله قابل توجهى که به هنگام رها شدن تخمک به چشم می خورد مایع شفاف و چسبنده اى است با خاصیت قلیائى که در دهانه رحم ظاهر می شود و فقط به مدت دو روز ادامه می یابد. این ماده نطفه ها را جذب کرده و آنها را قادر می سازد به راحتى از لوله رحم گذشته و در مسابقه هیجان انگیز رسیدن به تخمک شرکت کنند. «12»
در تفسیر نمونه نیز زیر آیه 58 سوره واقعه مشابه همین مطالب علمى را آورده اند. «13»
عبد الرزاق نوفل نیز با ذکر آیات 5- 6 سوره طارق مشابه همین مطالب علمى را در مورد منى و اسپرم ذکر می کند. «14»

تذکر: نکته قابل توجهى در تعبیر قرآن کریم از «منى» وجود دارد، چرا که خداوند می توانست بجاى این واژه از واژه هاى دیگر استفاده کند، اما این واژه را که دلالت بر تقدیر و اندازه گیرى دارد انتخاب کرد و امروزه می دانیم که صفات ارثى مردان از طریق همین اسپرم‏ها منتقل می شود و در حقیقت تقدیر می شود.

بررسى:
در اینجا تذکر چند مطلب لازم است:
1. در تفسیر نمونه در تفسیر آیه 58 واقعه (أَ فَرَأَیْتُمْ ما تُمْنُون) می خوانیم: «آیا از نطفه اى که در رحم می ریزید آگاهید.» «15» و در تفسیر آیه 46 سوره نجم‏ (مِنْ نُطْفَةٍ إِذا تُمْنی) می خوانیم: «و از نطفه اى که خارج می شود و در قرارگاه رحم می ریزد.» «16» و در ترجمه قرآن استاد فولادوند در ترجمه آیه 37 قیامت (أَ لَمْ یَکُ نُطْفَةً مِنْ مَنِیٍّ یُمْنی) می خوانیم:
«مگر او [قبلا] نطفه اى نبود که [در رحم‏] ریخته می شود؟!» «17»
نکته قابل توجه در این تفسیر و ترجمه این است که در هر سه مورد بر این نکته تأکید شده که منى یا نطفه مرد در رحم زن ریخته می شود. در حالى که:
اولا: منى مرد در مهبل یا مجراى تناسلى زن ریخته می شود. (همان طورکه در مبحث علمى گذشت)
ثانیا: در آیات فوق مکان ریختن منى مشخص نشده است و به صورت مطلق بیان شده است.
شاید آنچه که موجب این ترجمه و تفسیر شده است این باشد که منى مرد غالبا در حال آمیزش با زنان خارج می شود. و پس از ریختن منى در مهبل (مجراى تناسلى) اسپرم‏ها با تلاش فراوان و با کمک مایعى که از دهانه رحم ترشح می شود از لوله رحم عبور می کنند تا به تخمک برسند و پس از لقاح براى لانه گزینى به دیواره رحم بروند.
در حالى که این مطالب به معنى ریخته شدن منى مرد داخل رحم زن نیست و در ضمن همیشه هم منى مرد داخل مجراى زنان ریخته نمی شود. پس ترجمه و تفسیر فوق صحیح بنظر نمی رسد.
2. خلقت انسان از منى چیزى است که قرآن آن را به صورت کلى و سربسته بیان کرده است. هر چند که تعبیر قرآن کریم یعنى «منى» در مورد مایع جنسى مردان بسیار ظریف و دقیق انتخاب شده است و این یکى از اشارات علمى قرآن است که عظمت این کتاب الهى را نشان می دهد، اما از آنجا که انسان ها به صورت محسوس این مرحله از خلقت بشر را می دیدند و فی الجمله از دخالت منى در تشکیل طفل اطلاع داشتند (هر چند که تمام رموز و اسرار علمى آن را نمی دانستند) پس نمی توان گفت که تذکر این مطلب اعجاز علمى قرآن است.
________________________
پی نوشت:

(1) واقعه/ 58- 59.
(2) نجم/ 45- 46.
(3) قیامت/ 37.
(4) مفردات راغب اصفهانى، ماده منى.
(5) التحقیق فى کلمات القرآن الکریم، ج 11، ص 185- 186.
(6) همان، ج 12، ص 160.
(7) پروفسور توماس. وى. سادلر، رویان شناسى پزشکى لانگمن، ترجمه دکتر بهادرى و شکور، ص 30. البته برخى از پزشکان تعداد اسپرم‏هاى مرد را بین 2 تا 500 میلیون عدد در هر انزال متغیر می دانند. (ر. ک: دکتر پاک نژاد، اولین دانشگاه و آخرین پیامبر، ج 1، ص 241)
(8) اولین دانشگاه و آخرین پیامبر، ج 1، ص 241 تا 247 با تلخیص.
(9) آقاى بی آزار شیرازى در کتاب گذشته و آینده جهان، ص 56 سرعت حرکت اسپرم‏ها را 15 کیلومتر در ساعت اعلام می کند. اما منبعى علمى براى این سخن ارائه نکرده است.
(10) ر. ک: رویان شناسى لانگمن، ص 29- 30.
(11) طب در قرآن، ص 81.
(12) اولین دانشگاه و آخرین پیامبر، ج 1، ص 80 و 81.
(13) تفسیر نمونه، ج 22، ص 241- 242.
(14) عبد الرزاق نوفل، القرآن و العلم الحدیث، ص 114.
(15) تفسیر نمونه، ج 22، ص 241.
(16) همان، ص 559.
(17) استاد محمد مهدى فولادوند، ترجمه قرآن، نشر دار القرآن الکریم، قطع جیبى، چاپ اول، تهران، 1377 ش.

منبع:
کتاب «پژوهشى در اعجاز علمى قرآن»؛ ص 467
نویسنده: محمد علی رضایی اصفهانی

و برگرفته از سایت اهل البیت
چاپ اين صفحه

نظرات  (۰)

با نظر دادن در این مطلب به عنوان اولین نظر ده این مطلب جهت رفع مشکلات و پیشرفت وبلاگ شهر قرآن قدمی بردارید
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی